Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekZemě původu: Maďarsko

Doba vzniku: středověk/50.léta 19.století

Původní využití: lov, sokolnictví

Využití dnes: společník, hlídací pes

Průměrná délka života: 14-15 let

Další jména: krátkosrstý: rövidszörü magyar vizsla ; hrubosrstý: drótszörü magyar vizsla

                                        Hmotnost: 22-30 kg

                                         Výška: 57-64 cm

 Původ: Typický evropský ohař, navazující na "žluté turecké psy", zmiňované na území dnešního Maďarska už v době ranného středověku. Z 15.století se dochoval první podrobnější popis psa, odpovídající dnešní vizsle. Ovšem skutečné plemeno se z ní vytvořilo až počátkem století za přikřížení německých krátkosrstých ohařů, výmarských ohařů, pointrů a možná i chrtů.

 Historie plemene: Jméno bylo poprvé použito v roce 1510 při popisování křížence dnes vyhynulého místního panonského honiče se žlutými tureckými psy. Dnešní krátkosrstá varianta byla ustálena v 50.letech 19.století. Hrubosrstá varianta byla vyvinuta va 30.letech 20.století.

 Popis: Spíše menší a lehčí, mimořádně ušlechtilý ohař. Hlava suchá, ušlechtilá, dobrých proporcí, s mírným stopem. Oči oválné, v barvě ladící s barvou srsti. Uši středně dlouhé, poněkud vzadu a středně vysoko nasazené, ploše přiléhající k lícím, tvaru zakulaceného V. Krk středně dlouhý, mírně klenutý, dobře osvalený, bez rušivého laloku nebo vrásek. Tělo silné, dobých proporcí, mírně obdélníkové s výrazným kohoutkem. Hřbet rovný, hrudní koš středně široký, dosahující až k loktům. Končetiny rovné, silných kostí, pánevní dobře osvalené. Ocas relativně nízko nasazený, středně silný, kupíruje se na tři čtvrtiny délky. Srst: a) krátkosrstý maďarský ohař - krátká, rovná, přiléhající a drsná, na uších sametová na ocase delší. b) drsnosrstý maďarský ohař (považovaný za samostatné plemeno) - tvrdá, drsná, přiléhavá krycí srst dlouhá 2-4 cm, s hustou podsadou. Zbarvení: různé odstíny žluté až rezavé. Velikost: kohoutková výška psů 56-61 cm, fen 52-57 cm s možnou odchylkou 1-4 cm při hmotnosti 22-30 kg.

 Charakteristika: Pes jemného a ušlechtilého vzezření i chování, přitom silný a temperamentní. Velmi společenský a přátelský ke všem lidem, lehko ovladatelný a snadno cvičitelný. Má vynikající lovecké vlastnosti: skvělí nos, pevné vystavování, spolehlivé aportování.

 Zvláštní nároky: Vyžaduje citlivé a jemné zacházení a dost pohybu.

 Užití: Všestranný lovecký pes, stále častěji chovaný jako pes rodinný a společenský.

 Výskyt: U nás vzácný, v cizině, zvláště v USA, jeho obliba stoupá.

 Možná záměna: Od ostatních hladkosrstých ohařů se liší typickou zlatou barvou a jemnější tělesnou stavbou.

 Zkrácený popis: Elegantní, dobromyslná, ale energická vizsla by pravděpodobně nepřežila 2.svštovou válku, kdyby si maďarští emigranti ve 30.letech nevzali svého nejoblíbenějšího společníka s sebou do ostatních částí Evropy a Severní Ameriky. Původně měla vizsla dva úkoly - stavět a aportovat. Na konci 20.let k nim přibyl ještě jeden - být velmi obdivovaným, poslušným, spolehlivým a zdravým rodinným společníkem. Její obliba v Maďarsku stoupá, ale původní využití nebylo zapomenuto. V Kanadě ji můžeme běžně vídat, jak doprovází na lovu víkendové lovce. Má dobrý čich, pečlivě sleduje stopu a s radostí aportuje jak lovnou zvěř, tak tenisové míčky.

 Ve zkratce: vhodný k dětěm, lehko vycvičitelný, hodí se i do městské zástavby, snáší teplo, nesnáší zimu, nevyžaduje zvláštní péči o srst a potřebuje každý den proběhnout Obrazek

 

Obrazek

 

Maďarský ohař hrubosrstý

zdroj: Encyklopedie psů ; Dr. Bruce Fogle a Kapesní atlas psů ; Lea a Martin Smrčkovi

 

Náhledy fotografií ze složky Viszli z celého světa