Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jsem tvé štěně
a budu Tě milovat až do konce světa, ale rádo bych Ti o sobě nejprve něco řeklo:

Jsem štěně, moje inteligence a schopnost se učit je stejná, jako u osmiměsíčního dítěte. Budu žvýkat vše, co se mi dostane do papuly. Je to totiž způsob, kterým se učím objevovat svět. Lidská mláďata si přeci také vše dávají do svých tlamiček. Jestli se Ti to nelíbí, musíš mne naučit, co smím žvýkat, a co ne. Protože jsem ještě malé, neumím ovládat své vyprazdňování déle, než 1-2 hodiny. Nepoznám, kdy už je čas dát signál, že chci vykonat potřebu. Nedokáži Ti říci, že už musím čůrat nebo kakat, a nedokáži to až do mých 6-9 měsíců. Netrestej mě, když mě nevezmeš ven déle než 3 hodiny a já si ulevím doma. Je to Tvá chyby. Jsi-li moudrý, pochopíš, že štěně jako já nutně potřebuje jít na a"nočník" hned po: spaní, jídle, hře, pití. A navíc potřebuji jít ven každé 2-3 hodiny. Pokud chceš, abych spalo celou noc, nedávej mi pít po 7-8 hodině večer. Snadněji se naučím klidnému nočnímu spánku, a také Ty si lépe odpočineš.

Jsem štěně, nehody se budou stávat, měj se mnou, prosím vždy trpělivost, časem se všemu naučím. Jsem štěně a miluji hry. Budu běhat kolem dokola a chytat neviditelné potvory, budu Tě chytat za nohy, kousat do bot a "útočit" na Tebe, budu "lovit" ponožky, ostatní malá zvířátka a mláďata. Je to jen hra. Nerozčiluj se na mne a nenuť mne, abych klidně seděl, ležel nebo spal celý den. Usoudíš-li, že Tě moje energie obtěžuje, možná bys měl uvažovat o starším psu z útulku nebo záchranné organizace. Moje hry jsou pro mne prospěšné a můžeš mne pro hru snadno získat pomocí vhodných hraček a postupů. Nejlepší je lov kutálejícího se míčku, opatrné přetahování se o cokoliv, kousání do čehokoliv vhodného . Pokud Tě štípnu příliš citelně, dej mi to najevo srozumitelně - hlasitým okřiknutím. Obvykle to pochopím, protože takhle i  psi komunikují mezi sebou. A když se chovám příliš obtížně, jednoduše mě ignoruj.

Jsem štěně, a protože nebudeš bít, kopat, ječet, nadávat a trápit šestiměsíční dítě, prosím, nedělej to ani mně. Jsem velmi vnímavé a proto také citlivé. Pokud se ke mně budeš chovat příliš hrubě, poroste ve mně strach z bití, plácání a kopání. Proto Tě také prosím, povzbuzuj mne k odvaze a chápavosti. Například, pokud žvýkám něco nevhodného, řekni: "Fuj" nebo "Ne" a vyměň to za něco, co MOHU žvýkat. Je lepší, když mi dovolíš žvýkat něco, co nepřipomíná něco, co budeš potřebovat. Já nepoznám rozdíl mezi Tvou starou a novou ponožkou, nebo děravou teniskou a novou Nike za Kc 2.500,-.

Jsem štěně, a jsem stvořeno vnímat a cítit velmi podobně jako Ty, i když vypadám jinak. Přestože NEJSEM člověk ve psím kožíšku, neznamená to, že jem bezcitný strojek, který ihned vyhoví každému Tvému rozmaru. Já Tě opravdu CHCI potěšit a být součástí Tvé rodiny a Tvého života. Pořídil sis mne (jak doufám), protože jsi si přál milujícího partnera společníka, tak mne neodstraňuj ze své blízkosti, až vyrostu, neodsuzuj mne přísně, ale formuj mne mírně a důsledně, s pochopením, a veď mne k tomu, abych byl takovým členem Tvé rodiny, jakým mne chceš mít. Jsem štěně, a nejsem dokonalé a vím, že ani Ty nejsi perfektní. Přesto Tě miluji. Prosím Tě proto, aby ses naučil vše o výchově štěňat a o našich zvyklostech, abys mě pravidelně vodil k veterináři, aby sis koupil knihy o psem a o péči o psy, a dokonce aby sis nacházel potřebné informace na internetu. Zjisti si, jaká jsou specifika mého plemene. Toto vše Ti zprostředkuje informace o tom, proč jsem takové, jaké jsem a proč dělám takové věci, které dělám. Prosím, uč mne s láskou a trpělivostí, abys mne správných způsobem socializoval a trénoval ve psích školách a v poslušnosti.

OBA si užijeme spolu spoustu legrace. Jsem štěně, a nechci nic víc, než Tě milovat, být s Tebou a těšit Tě. Mohl bys prosím věnovat nějaký čas tomu, abys mi porozuměl? Jsme stejní, Ty i já v tom, že cítíme hlad, bolest, žízeň, nepohodlí a strach, ale protože se od sebe lišíme, musíme pracovat na tom, abychom se navzájem pochopili, cestou řeči naších těl, signálů, přání a potřeb. Jednoho dne ze mne bude milý a krásný pes, a já doufám, že na mne budeš pyšný a jednou se stane, že mne budeš milovat tolik, jako já Tebe.

S láskou,
                                                                  Tvé štěně